Praha.cz

 
Botanická zahrada láká na „Květiny Našich babiček“
Pondělí, 21. červenec 2014 15:00
Botanická zahrada láká na „Květiny Našich babiček“

Také se rádi kocháte rozkvetlými truhlíky a květináči zdobícími okna, balkony i terasy? Možná dokonce sami pěstujete muškáty, petúnie a další převislé letničky. Krása květů, jejich vůně i nepřeberná škála barev prostě neodmyslitelně patří k létu. V dnešní době není pěstování truhlíkových rostlin až taková věda. Máme velký výběr hnojiv, různé samozavlažovací květináče a mnoho dalších pomůcek. Jak to ale dělaly naše babičky? Neměly k dispozici tolik „vychytávek“, co máme dneska my a přesto jejich letní okna nebyla o nic méně krásná a rozkvetlá jako ta naše!


Ilustrační fotoPokud se o pěstování letniček v truhlících zajímáte, případně jste obdivovateli barevné letní květinové krásy, neváhejte a naplánujte si v srpnu návštěvu Botanické zahrady Praha. V rámci výstavy „Květiny našich babiček“ se podrobně seznámíte s unikátními květinami, které pěstovali naši předkové před více jak stoletím. Dozvíte se, co to jsou řezance, kruhule, odprutky a odhalíte tajemství dalších pojmů, které pomalu vymizely z našeho slovníku. Expozice potrvá od 1. do 31. srpna a bude ji možné spatřit v Areálu Sever.


Výstava mapuje květiny, které se pěstovaly v zámeckých zahradnictvích a také ty, které zdobily okna venkovských chaloupek, městských domků či salonů. Nechybí ani informace o těch rostlinách, které se využívaly v lidovém léčitelství nebo při přípravě chutných pokrmů. Budete překvapeni rozmanitostí využití letniček!


Kromě praktického významu v kuchyni a léčitelství a významu okrasného, vás expozice „Květina našich babiček“ seznámí také s mystickým významem okrasných starodávných rostlin. Některé květiny totiž byly a vlastně i jsou dodnes považovány za symbol štěstí, jiné za symbol pevnosti manželství, ochrany stavení apod., jiné si zase spojujeme s Velikonocemi či vánocemi.


LogoSoučástí výstavy jsou i staré recepty na ochranu rostlin. Uvidíte také poslední dochované kravincové květináče, které se vyráběly v Plzni – Kožlanech. Osvojíte si i některé dávno zapomenuté názvy květin. Výstava bude doplněna velkým množstvím textů a stovkami originálních a muzeálních rekvizit.


Pokud si na výstavě některou rostlinu obzvláště zamilujete, můžete zkusit své štěstí o sobotách a nedělích, kdy budou v prodeji pěstební přebytky. Možná nová rostlinka rozšíří vaši soukromou sbírku. K dostání budou též některé málo známé květiny v historických hliněných květináčích.


Výstava bude otevřena ve venkovních i vnitřních prostorách Areálu Sever denně od 1. do 31. 8. od 10 do 19 hodin. Další podrobnosti o výstavě najdete zde.


Foto a logo: botanicka.cz

pchj